14 Eylül 2011 Çarşamba

13- KÜÇÜK İYİLİKLER YAP! Mutlu Ol!

http://www.estatevaults.com/bol/archives/2006/07/12/happiness_roundup.html

Evet, mutluluğun sırlarından biri de hergün iyi birşey yapmaktır. Mutluluğu ne birine, ne bir beklentiye ne de maddiyata bağlamak doğrudur. Herşeyi olduğu gibi kabul edip, akıp geçen zamanda küçük küçük mutluluklarla mutluluk gölüne yol açabilmektir önemli olan.

işte basit ama çok değerli birkaç öneri:
 • Pazar çantalarını zorlukla taşıyan üst kat komşunuz Ayşe Teyzeye yardım edin... Çantaları evine kadar çıkarın mesela..
 • Cam pervazlarına bayat ekmek kırıntılarını koyun. Elbette birkaç kuş gelip onları silip süpürecektir. Özellikle soğuyan havalarda yiyecek bulmakta zorlanan serçeler için evde kalan bayat ekmeklerinizi bile ufalayıp işe giderken yola serpseniz, çimenliklere atsanız bir sürü serçeciği mutlu edersiniz.
 • Sokaktaki aç kedilere kuru mama alıp verin haftada birkaç kez. Yok alamam derseniz, evdeki artık yemekleri çöpe dökmeden önce biraz daha düşünüp aşağı kadar indiriverin ve aç kedi köpekleri doyurun. Onların size olan sevgi gösterisi sizi herşeyden çok mutlu kılacaktır.
http://www.mucadele.com.tr/haber/aydin/ali-amcanin-kedi-sevgisi-avrupa-sevdasindan-agir-basti/23938
 • Annenize, babanıza hatta büyükanne ve büyükbabanıza çiçek alıp götürün.
 • İhtiyacı olan bir ilkokul çocuğuna ders çalıştırın..
 • Giymediğiniz kıyafet veya ayakkabılarınızı sokağa koyun veya gerçekten ihtiyacı olduğunu bildiğiniz birilerine verin. O kadar çok ayakkabısız okula gitmeye çalışan çocuk var ki onlara gönderin.
 • Okuduğunuz kitapları Doğu'daki köy okullarının kütüphanelerine gönderin. 
 • Arada bir çocuk esirgeme kurumundaki çocukları ziyarete gidin. Onlara kalem, defter, oyuncak veya bazen kurabiye pasta götürün. Eğer imkanınız varsa koruyucu aile olun, haftanın bir günü onları dışarı çıkarıp gönüllerince eğlenmelerini sağlayın. 
 • Kimsesi olmayan yaşlı komşularınızla veya bakım evlerindeki yaşlıları ziyaret edin, onlarla konuşup onları dinleyin. 
bu liste sürekli uzatılabilir. Aklıma geldikçe de ekleyeceğim. Bu tip iyilikler sizin çok az zamanınızı alacak, sizin için bir yük de olmayacak, sizin için küçük ama hayatlarında fark yaratılanlar için büyük birer iyilik olarak yerlerini alacaklardır. 

böylelikle hem onlar hem de siz kendinizi çok daha fazla iyi hissedeceksiniz.

neden olmasın?

2 yorum:

 1. Muhteşem Aslı Hanımcığım,
  bu arada belediyeler sokak hayvanları için bir kap su kampanyası başlatmışlar.Su kaplarının üzerinde ''susuyorum konuşamıyorum''yazıyor.Çok hoşuma gitti,paylaşmak istedim.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler..Benim de paylaşmak hoşuma gidiyor. Aslında hepimizin bildiği şeyler ama çoğumuz yapmıyor işte, arada bir hatırlatmak da bence de fayda var..Okuyan "aaa biz bunları biliyoruz zaten" deyip geçiyor ama aslında uygulamaya üşeniyoruz. Belediyenin uyguladığı bu kampanyayı ben de çok beğendim, ne kadar güzel her belediye yapsa süper olur..Sevgilerimle,

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...